Często zdarza się, że wystawiona na sprzedaż, atrakcyjna pod wieloma względami działka jest już zabudowana. Istniejący na niej budynek nie nadaje się jednak do zamieszkania ani nie warto w niego inwestować. Jedyną możliwością jest więc jego rozbiórka i postawienie nowej konstrukcji na tym samym miejscu. Zakup takich właśnie nieruchomości jest najpopularniejszy wśród inwestorów i deweloperów, którzy nabywają w ten sposób wartościowe działki pod budowę nowych osiedli mieszkalnych czy domów handlowych.
Prace budowlane związane z usuwaniem starych domów są często skomplikowane oraz kosztowne, jednak w wielu przypadkach się opłacają. Cena działki wraz ze znajdującą się na niej nieruchomością jest nierzadko niższa od działek pozbawionych jakichkolwiek zabudowań. Dzieje się tak dlatego, że w wielu wypadkach właściciele tych nieruchomości wolą pozbyć się ich bez nadmiernych nakładów i czasu potrzebnego do wykonania rozbiórki lub remontu. Dodatkowo zazwyczaj jest ona już wcześniej wyposażona we wszystkie przyłącza doprowadzające wodę, elektryczność czy gaz.
Aby dokonać rozbiórki należy spełnić kilka podstawowych kryteriów. Kryteria te są zawarte w przepisach prawa budowlanego. Usunięcie konstrukcji nie musi być zgłoszone organom publicznym, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 25 metrów kwadratowych. Dlatego właśnie wyburzanie budynków, które stoją w bardzo dużej bliskości granicy działki musi spotkać się już z aprobatą lokalnych ośrodków władzy. W przeciwnym wypadku zostanie to uznane za samowolę, co pociągnie za sobą odpowiednie konsekwencje prawne. Kiedy spełnione są podstawowe wymogi organizacyjne oraz opracowany szczegółowy plan prac, można zabrać się za zasadnicze prace.
W większości przypadków polegają one na zdemontowaniu konstrukcji dachu, skuciu stropów, ścian, schodów i klatek schodowych oraz rozmontowywaniu konstrukcji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz wszystkich rur doprowadzających gaz. Kiedy naziemna część budynku zostanie już zlikwidowana należy usunąć też fundamenty. To trudne zadanie powoduje, że roboty ziemne temu służące mogą być niezwykle skomplikowane. Jest to jednak niezbędne, gdyż ciężko sobie wyobrazić, że nowa konstrukcja mogłaby stanąć na fundamencie starego budynku.